Záver olympiády v Paríži: Vyhodnotenie slovenských výkonov a cesta vpred
Cez víkend sa v Paríži skončili letné olympijský hry, na ktorých malo Slovensko historicky najnižšiu účasť a o jedinú medailu sa postaral vodný slalomár Matej Beňuš. Napriek tomu, že viacerí naši športovci podali obdivuhodné výkony a od úspechu či medaily ich delil len kúsok, nemôžeme výsledky označiť za uspokojivé.
„Tento stav vnímam ako štartovaciu čiaru. Dlhé roky bol šport zanedbávaný, práca s mládežou nebola systémová, vzdelávaniu trénerov sa nevenovala dostatočná pozornosť, zanedbávali sa športoviská a nových sa budovalo veľmi málo, šport bol navyše podfinancovaný až do zmien, ktoré priniesol zákon o športe. Dnes ale vidíme, že ani ten nie je stopercentný a potrebuje novelizovať,“ hovorí minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi.
Všetky tieto problémy, ktoré pomenovávajú odborníci v športe, športová obec, vrcholoví športovci aj rodičia športujúcich detí, vnímame. Aj preto trvala SNS na zriadení nového ministerstva, ktoré by šport malo ako jednu z hlavných činnosti a nie ako oblasť, ktorá je na okraji, ako tomu bolo v minulosti.
Chceme sa bližšie pozrieť na vrcholový šport, či správne bežia tréningové procesy, ale aj či máme dostatok kvalifikovaných trénerov. Potrebujeme vytvoriť systémovú podporu, vytvoriť základňu pre budúci vrcholový šport, t.j. zamerať sa aj na tzv. šport pre všetkých. Je pre nás dôležité sústrediť sa na mládež, ale tiež na prípravu a odborný rozvoj trénerov. Pozeráme sa na modely fungovania v Poľsku, Česku, Maďarsku, Slovinsku, ako aj na inovatívne prístupy a prácu s dátami v Holandsku.
Aktuálne ide do rozvoja športovej infraštruktúry trojnásobný objem peňazí, ako tomu bolo doteraz. Investujeme do prerábok existujúcich športovísk a budovania nových po celom Slovensku. Tento rok bolo podporených 73 projektov v regiónoch v celkovej výške 35,4 miliónov eur. V roku 2024 sme podporili už 19 významných športových podujatí, ktoré sa konajú na Slovensku, v rôznych disciplínach v celkovej sume takmer 1,7 milióna eur.
Potrebujeme zvýšiť počet hodín telesnej výchovy na školách, respektíve motivovať deti k cvičeniu a častejším pohybovým aktivitám. Sústredenie sa na zlepšenie všetkých spomenutých aspektov, začínajúc od všeobecnej športovej prípravy detí a mládeže, je kľúčom k tomu, aby Slovensko mohlo aj ďalej konkurovať aj na najvyšších svetových úrovniach.