Prezident SR a minister cestovného ruchu a športu poďakovali slovenským olympionikom a paralympionikom.

| |

Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini dnes spolu s ministrom cestovného ruchu a športu Dušanom Keketim prijali v Prezidentskom paláci slovenských účastníkov tohtoročných olympijských a paralympijských hier v Paríži. Toto stretnutie bolo prejavom uznania a poďakovania športovcom za ich výkony a reprezentáciu Slovenska na nedávnych olympijských a paralympijských hrách. 

Na stretnutí sa zúčastnili športovci z rôznych disciplín, ktorí Slovensko úspešne reprezentovali na svetovej športovej scéne. Minister Keketi zdôraznil, aké dôležité sú ich úspechy pre celú krajinu: „Vaša vytrvalosť, obetavosť a nezlomná vôľa sú inšpiráciou pre nás všetkých. Svojím úsilím a odhodlaním ukazujete, že Slovensko má na to byť viditeľné a úspešné vo svete športu. Ste vzormi pre mladých ľudí, ktorých motivujete k tomu, aby sa nikdy nevzdávali svojich snov. Niektorí ste boli možno verejnosťou kritizovaní, ale som presvedčený, že ste na vrcholnom podujatí vydali zo seba maximum, hoci v ten deň boli súperi úspešnejší. Je na nás, aby sme dokázali na Slovensku vytvoriť také podmienky a zdravú konkurenciu, aby sa výkony našich športovcov posúvali vyššie. Veľmi si prajem, aby sme o štyri roky takto privítali aj nejaký slovenský športový kolektív,“ hovorí Dušan Keketi.

 Na letných olympijských hrách sa zúčastnilo 28 slovenských športovcov, z ktorých vodnoslalomár Matej Beňuš získal bronzovú medailu medzi kanoistami na divokej vode. K medaile mali blízko ako teniska Anna Karolína Schmiedlová, skeetarka Vanesa Hocková či kanoistka Zuzana Paňková, ktorí skončili na štvrtom mieste. 

Medailovo úspešnejšia bola výprava slovenských paralympionikov. Slovensko získalo päť medailí, tri zlaté a dve strieborné. Najúspešnejšou paralympioničkou výpravy bola strelkyňa Veronika Vadovičová, ktorá si odniesla zlato aj striebro. Ďalšie zlato pridali cyklista Jozef Metelka a stolnotenisový pár Ján Riapoš – Peter Lovaš. Striebro pridal aj strelec Radoslav Malenovský. 

„Bol som sa osobne pozrieť a povzbudiť našich športovcov na olympiáde, aj na paralympiáde. Najmä u paralympionikoch zvlášť obdivujem ich odhodlanie pasovať sa nielen so súpermi na športovisku, ale aj s bežnými prekážkami v živote, ktoré si zdraví ľudia ani neuvedomujú. Títo športovci sú ambasádori všetkých znevýhodnených ľudí a verím, že budú inšpiráciou pre celú spoločnosť, aby sa stala inkluzívnejšou,“ dodal minister cestovného ruchu a športu. 

Taktiež vyzdvihol prácu trénerov, športových organizácií a podporných tímov, ktoré zohrali kľúčovú úlohu v príprave športovcov. Ubezpečil, že ministerstvo bude aj naďalej podporovať rozvoj športu, zlepšovať podmienky pre tréning a súťaž a investovať do športovej infraštruktúry, aby mladé talenty mali možnosť naplno rozvíjať svoj potenciál. 

Zástupcovia olympionikov a paralympionikov sa vo svojich vystúpeniach poďakovali za podporu. Paralympionici zvlášť poukázali na význam inklúzie a podpory pre športovcov so zdravotným znevýhodnením. Na záver slávnosti dostali športovci oficiálne poďakovanie za svoje výkony a odhodlanie. Prezident a minister im zaželali veľa ďalších úspechov v ich kariére. 

Obrázok 2 z 3