Minister Dušan Keketi na Rade ministrov športu EÚ v Bruseli: „Potrebujeme systémové zmeny, aby deti mali viac pohybu a vytvorili si k nemu vzťah.“

| |

Dnes sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Rady ministrov pre vzdelávanie, mládež, kultúru a šport Európskej únie, na ktorom Slovensko zastupoval minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. 

Zasadnutie otvoril príhovor prezidenta UEFA Alexandra Čeferina, ktorý zdôraznil dôležitosť solidarity a inklúzie v športe. Počas rokovania ministri prijali závery Rady o trvalom odkaze významných športových podujatí. Tento dokument reflektuje, ako takéto podujatia môžu prispieť k rozvoju športovej infraštruktúry, komunít a pozitívnych spoločenských zmien. 

Diskusia o budúcnosti európskeho športu 

Zásadnou témou stretnutia bola politická diskusia ministrov na tému „Kľúčové prvky Európskeho modelu športu“, počas ktorej ministri prezentovali svoje názory na to, aké kľúčové prvky európskeho modelu športu treba posilniť na ochranu hodnôt športu v Európe a aké metódy môžu na národnej alebo európskej úrovni podporiť prepojenie profesionálneho a amatérskeho športu vrátane finančnej solidarity.

 Minister Keketi vo svojom vystúpení zdôraznil potrebu solidarity medzi profesionálnym a amatérskym športom, ktorá je základom udržateľného rozvoja športu. Navrhol vytvoriť efektívne mechanizmy na podporu komunitných športových aktivít profesionálnymi klubmi. „Táto spolupráca môže vytvoriť silnejšie väzby medzi elitným športom a miestnymi komunitami, čím zabezpečíme, že šport zostane prístupný pre všetkých bez ohľadu na ich zázemie. Budúca práca v rámci pracovného plánu EÚ pre šport na roky 2024 – 2027 môže podporiť tieto snahy tým, že zahrnie spomenuté prvky do plánovaného dlhodobého strategického dokumentu o budúcnosti politiky EÚ v oblasti športu.“ 

Minister Keketi zdôraznil dôležitosť pohybových aktivít pre deti ako elimináciu zvýšeného rizika obezity. „Potrebujeme systémové zmeny, aby deti mali viac pohybu – namiesto nekonečných debát o počte hodín telesnej výchovy treba vytvoriť podmienky na aktívne trávenie voľného času na ihriskách či športoviskách. Zlepšenie metodiky výučby, podpora tímových aktivít a vytvorenie vzťahu detí k športu sú kľúčové pre budúcnosť,“ dodal. 

Spoločné vyhlásenie o dobrovoľníkoch v športe

 Prítomní zároveň vyzdvihli význam dobrovoľníctva v športe, ktoré je srdcom úspešných športových podujatí. Slovensko podporuje vytvorenie európskych výmenných programov pre dobrovoľníkov a navrhuje posilnenie ich vzdelávania a podpory.

 Delegácie Cypru, Bulharska, Grécka, Poľska, Portugalska, Slovinska, Španielska, Rumunska a Malty vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzvali Európsku komisiu na zriadenie ocenenia #BeVolunteer in Sport European Award na podporu dobrovoľníctva v športe. 

Obrázok 3 z 3