Dušan Keketi: Pre šport sme na budúci rok zabezpečili rekordné množstvo peňazí
Novelizáciou dvoch kľúčových zákonov o športe, na ktorých sa dohodla vláda, dostane slovenský šport už na budúci rok výraznú finančnú injekciu a celkovo sa nastavia nové podmienky pre jeho rozvoj. Najdôležitejšou zmenou v Zákone o Fonde na podporu športu je, že objem finančných prostriedkov na projekty sa zvýši zo súčasných 20 miliónov eur až na trojnásobok, teda na 60 miliónov eur. Upraví sa aj spôsob prerozdeľovania financií na jednotlivé projekty.
Na podporu výstavby, modernizácie a rekonštrukcie športovej infraštruktúry národného významu a športovej infraštruktúry je vyčlenených až 42,5 %, 25% z prostriedkov fondu je určených na podporu projektov, v ktorých je žiadateľom obec alebo samosprávny kraj. 15% pôjde na futbal, desať percent na hokej a päť percent na podporu významných súťaží.
„Som veľmi rád, že sa nám podarilo presadiť tieto zmeny. Prostredníctvom oboch noviel zákonov chceme zvýšiť dostupnosť športu pre všetkých tým, že výrazne zafinancujeme rozvoj infraštruktúry po celom Slovensku. Zavádzame nový systém prerozdeľovania financií, ktorý sme presne zadefinovali v zákone. Do športu sa prostredníctvom fondu dostane rekordné množstvo peňazí, ročne až 60 miliónov eur. Zákon napríklad garantuje, že 25 percent z týchto prostriedkov bude vyčlenených len pre samosprávy. Týmito krokmi napĺňame nielen Programové vyhlásenie vlády, ale plníme aj predvolebný program Slovenskej národnej strany,“ zdôraznil Dušan Keketi, minister cestovného ruchu a športu na dnešnej tlačovej konferencii.
Nechýbali na nej prezidenti dvoch najpopulárnejších kolektívnych športov na Slovensku. „Celá športová rodina sme sa dohodli pred rokom na deklarácii slovenského športu. Zadefinovali sme požiadavky, ktoré by sme očakávali a jednou z nich bol vznik ministerstva športu a navýšenie prostriedkov. V tejto chvíli by som chcel poďakovať Andrejovi Dankovi, že sa výrazne pričinil o to, že aj jedno, aj druhé je dnes skutočnosťou,“ povedal prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, ktorého doplnil prvý muž slovenského hokeja Miroslav Šatan: „Možno to niektoré malé zväzy vtedy vnímali ako predvolebný sľub. Verím, že po schválení parlamentom rozpočty jednotlivých športových organizácií v budúcom roku naozaj výrazne narastú a budú pomáhať v rozvoji športu. Hokej funguje na infraštruktúre postavenej v úplne inej dobe a verím, že z týchto zdrojov budeme vedieť tieto veci nielen opravovať, ale aj stavať nové.“
Zmenou prejde aj zákon o športe. Medzi najdôležitejšie zmeny bude patriť najmä zníženie administratívnej záťaže pre športové organizácie, ktoré tak budú mať viac prostriedkov na plnenie športových úloh.
Národné športové zväzy budú môcť zveriť rozhodovanie o disciplinárnych previneniach a riešenie sporov novému orgánu na riešenie sporov, ktorý zriadi SOŠV do 31. januára 2025.
Pre sponzorov v športe môže byť atraktívnejšie, že zmluvy nebudú limitované na maximálne štyri roky ako doteraz a limit na uvádzanie sponzora sa zdvojnásobí z 10 % na 20%.
Parlament schválil aj konsolidačné opatrenia, v rámci ktorých boli do najnižšej, päťpercentnej sadzby DPH, zahnuté popri gastro službách a ubytovaní, aj vstupy na športové podujatia a vstupné do fitness centier.