Dušan Keketi: Pre SNS aj vládu je šport prioritou, teraz je pred nami práca na Stratégii športu do roku 2036

| |

Pod záštitou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR sa v Poprade koná dvojdňová konferencia „Šport a spoločnosť“, ktorá sa tento rok zamerala na tému „Kam kráčaš slovenský šport?  Vízie, podnety a návrhy pre budúcnosť a ďalší vývoj slovenského športu.“ Na podujatí sa už pravidelne stretávajú kľúčové osobnosti zo športového sektora, verejnej správy, športových zväzov a odborníci, aby diskutovali o aktuálnom stave a ďalších krokoch na zlepšenie podmienok pre šport v Slovenskej republike.

„Táto konferencia patrí medzi najdôležitejšie svojho druhu na Slovensku a som rád, že sa na jej organizácii podieľa aj naše ministerstvo. Výsledkom minuloročného stretnutia bola Deklarácia slovenského športu, z ktorej vyplynula požiadavka na inštitucionálne zaradenie športu medzi ústavné orgány, čo sa podarilo zrealizovať vďaka neúnavnému úsiliu SNS. Rovnako môžem konštatovať, že všetky sľuby Slovenskej národnej strany z oblasti športu, ktoré tu zazneli, boli tiež naplnené. Okrem nového ministerstva máme Fond na podporu športu, ktorý v tomto roku už zafinancoval projekty v rekordnom objeme skoro 60 miliónov, podporili sme vyše 30 športových podujatí za viac ako 2 milióny eur. V Programovom vyhlásení vlády sa šport jasne zadefinoval ako oblasť, ktorú vláda aj SNS berie ako prioritu. Teraz sa sústredíme na zadefinovanie Stratégie športu do roku 2036, na ktorej budeme spolupracovať so Slovenským olympijským športovým výborom,“ povedal v úvode minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi.

Téma konferencie odráža potrebu hľadať nové vízie a stratégie pre rozvoj slovenského športu. Prezentácie a diskusie sa zameriavajú na kľúčové oblasti, ktoré by mohli pomôcť k rastu športového sektora a priniesť nové príležitosti pre športovcov a športové organizácie.

„Myslím si, že najlepším dôkazom, ako politické strany doteraz pristupovali k téme športu, boli programového vyhlásenia jednotlivých vlád, v ktorých sa slovo šport nevyskytlo ani raz. Teraz sme však dostali vďaka SNS a Andrejovi Dankovi obrovskú, historickú šancu a musíme ju využiť nielen v prospech národných športových zväzov a športovcov, ale predovšetkým v prospech krajiny. Táto krajina si začína postupne uvedomovať, aký je šport dôležitý pre všetkých občanov, pre starších ľudí, aj pre rodičov s deťmi, ako aktivácia pohybových schopností detí už v rannom veku položí správne návyky pre celý život. Podpora športu je investíciou do budúcna,“ uviedol vo svojom príhovore predseda Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Konferencia kladie otázky kam kráča slovenský šport, čo je potrebné zmeniť, aby sa posunul dopredu a či bude mať Slovensko na olympiáde aj iný kolektívny šport ako hokej. Účastníci konferencie majú možnosť vypočuť si prezentácie a zapojiť sa do diskusií o kľúčových otázkach, ako je rozvoj športovej infraštruktúry, podpora mládežníckeho športu, individuálne a kolektívne športy, ako aj riešenia pre udržateľný rast športového sektora na Slovensku.

Po prvýkrát sa nemohol na konferencii osobne zúčastniť prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, ktorý však zaslal svoj príspevok, kde apeluje na športový sektor, aby využil príležitosť, ktorá sa mu v tomto období naskytá a posunul slovenský šport vyššie. „V roku 2012, keď sa táto konferencia konala po prvý raz, boli sme v úplne inej situácii. Nemali sme zákon o organizovaní verejných športových podujatí, ani zákon o športe, o systematickom financovaní, štátnom tajomníkovi, Fonde na podporu športu, či dokonca o ministerstve, pre ktoré bude šport hlavnou a nie doplnkovou oblasťou záujmu, sme si nedovolili ani snívať. Dnes je situácia iná a je na nás, aby sme túto historickú šancu využili v prospech športu od tých najmenších, až po tých, ktorí našu krajinu reprezentujú na najvýznamnejších podujatiach.“

Hneď v prvom diskusnom bloku odprezentoval aktivity a plány ministerstva štátny tajomník pre šport Ján Krišanda, spolu so svojimi kolegami. Predstavili aktuálne kroky, plány a stratégie na podporu slovenského športu. „Ministerstvo cestovného ruchu a športu vzniklo vo februári, no našou prioritou bolo, aby finančné prostriedky pre športové hnutie odišli včas a aby športovci v toptíme mali nerušenú prípravu na olympijské hry. Vznik ministerstva nebol jednoduchý. S predsedom SOŠV sme dávali na misky váh plus a mínusy a napokon sme sa zhodli. Som rád, že my športovci máme svojho ministra, ktorý môže vo vláde zastupovať naše záujmy,“ povedal v úvode štátny tajomník.

Cieľom pracovného stretnutia ministerstva cestovného ruchu a športu, Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) jednotlivých športových zväzov je pripraviť návrhy, ktoré zlepšia podmienky pre šport na všetkých úrovniach – od školského až po profesionálny šport. Dvojdňová konferencia pokračuje aj zajtra a jej ambíciou je sformulovať odporúčania, ktoré budú podkladom pre ďalšie kroky vlády a športových zväzov. Zámerom je vytvoriť udržateľný systém, ktorý podporí mladé talenty, zlepší športovú infraštruktúru a zvýši konkurencieschopnosť Slovenska na medzinárodnej športovej scéne.

Obrázok 4 z 4