Dušan Keketi: Paraolympiáda v Paríži jasne ukazuje silu inklúzie v športe
Slovenskú reprezentáciu na XVII. paraolympijských hrách v Paríži tvorí 26 športovcov a športovkýň, ktorí sa predstavia ôsmich športoch. Minister cestovného ruchu a športu tvrdí, že paraolympiáda nie je len o športových výkonoch, ale aj o presadzovaní integrácie a rovnosti pre osoby so zdravotným znevýhodnením, pričom parašport je cestou k vrcholovým úspechom aj k budovaniu inkluzívnej spoločnosti.
Paraolympijské hry v Paríži 2024 sa nesú v znamení integrácie a inklúzie, pričom po prvý raz v histórii hostí Francúzsko toto významné športové podujatie pre osoby so zdravotným znevýhodnením. S rekordným počtom 4 400 atlétov zo 168 krajín sa hry stali nielen platformou pre prezentáciu najlepších parašportovcov sveta, ale aj priestorom na zdôraznenie dôležitosti rovných príležitostí pre všetkých.
„Parašport nie je len o výkone, ale o prekonávaní hraníc – fyzických, ale aj spoločenských. Slovensko je hrdé na svojich športovcov, ktorí nielen súťažia, ale aj ukazujú cestu k väčšej inklúzii a porozumeniu,“ uviedol Dušan Keketi, minister športu a cestovného ruchu.
Slovenskí paraolympionici svojimi výkonmi prispievajú k zmene vnímania osôb so zdravotným znevýhodnením a k ich lepšiemu začleneniu do spoločnosti. Takíto ľudia musia mať nielen možnosti, ale aj vytvorené adekvátne podmienky na šport. Ministerstvo cestovného ruchu a športu v tomto roku podporilo jednotlivé zväzy a prípravu znevýhodnených športovcov vo výške viac ako päť miliónov eur.
Slovenskí športovci sa na paralympiáde predstavujú v niekoľkých disciplínach, vrátane atletiky, stolného tenisu a plávania. Už teraz máme na konte tri zlaté medaily, ktoré vybojovali strelkyňa Veronika Vadovičová, dráhový cyklista Jozef Metelka a stolnotenisový pár Ján Riapoš – Peter Lovaš. Striebro pridal strelec Radoslav Malenovský aj Veronika Vadovičová a ďalších účastníkov máme ešte v hre. Títo športovci sa stávajú vzormi pre ďalšie generácie a dokazujú, že odhodlanie a talent nepoznajú žiadne bariéry.
Iniciatívy, ako sú paraolympijské hry, sú dôležité nielen pre športovú komunitu, ale aj pre spoločnosť ako celok. Poskytujú platformu na diskusiu o začlenení osôb so zdravotným znevýhodnením do všetkých aspektov spoločenského života, a to nielen na športoviskách „Podpora parašportu je podporou ľudskej dôstojnosti a rovnosti. Verím, že naši športovci v Paríži nielenže prinesú medaily, ale aj inšpiráciu pre celú spoločnosť, aby sa stala inkluzívnejšou“, dodal minister cestovného ruchu a športu.