Slovensko na olympiáde reprezentovali aj dopingová komisárka s manažérkou
Na práve skončených Letných olympijských hrách v Paríži 2024 malo Slovensko široké zastúpenie nielen medzi športovcami, trénermi a rozhodcami, ale aj v radoch dopingových komisárov. Antidopingovú agentúru SR, ktorá je rezortnou príspevkovou organizáciou Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, reprezentovali dopingová komisárka Ivana Pospiš a manažérka stanice dopingovej kontroly Alexandra Megoóvá.
Podobne ako pre športovcov, aj pre dopingových komisárov je olympiáda výnimočným podujatím a účasť na nej vyžaduje splnenie prísnych kritérií. Dopingový komisár musí spĺňať požiadavky Medzinárodnej testovacej agentúry (ITA) a absolvovať školenie, ktoré sa obnovuje každé dva roky. Okrem toho musí mať minimálne päťročnú prax na národnej úrovni a tri roky skúseností z významných medzinárodných podujatí. Ak splní tieto podmienky, môže byť nominovaný na olympijské alebo paralympijské hry.
„Olympiáda je najväčší športový sviatok raz za 4 roky. Je pochopiteľné, že je veľký záujem dostať sa na ňu a som veľmi hrdá, že si ma vybrali zo 700 kandidátov. Pomohli mi aj skúsenosti z minuloročného významného športového podujatia akými boli Európske hry v Poľsku. Celý proces organizácie komisárov je pomerne zložitý z pohľadu komunikácie, boli využité digitálne platformy, cez ktoré prebiehali aj intenzívne školenia a overovania vedomostí. Komisári sú monitorovaní počas výkonu svojej práce nielen manažérom stanice, ale aj zástupcami Svetovej antidopingovej agentúry,“ hovorí po svojom návrate na Slovensko Ivana Pospiš.
Napriek tomu, že pre dopingových komisárov boli hry v Paríži najmä o pracovnom vyťažení, ktoré bolo neraz aj na desať hodín, možnosť byť v centre diania je stále výnimočným zážitkom. „Vzhľadom na to, že som bývalá športovkyňa a mojím snom bolo dostať sa na olympiádu, splnila som si ho ako dopingová komisárka. Je úžasné stáť na štadióne na miestach, kde sa tvoria rekordy a získavajú medaily. A najväčším bonusom je byť blízko k vrcholovým športovcom.“
Dopingové kontroly už desaťročia patria k vrcholovým športovcom, ktorí komisárov neberú negatívne, ale skôr ako neodmysliteľnú súčasť svojich športových životov. Po fyzickom vypätí však nie je niekedy úplne jednoduché a rýchle získať od pretekára potrebnú vzorku. Viacerí majú rôzne metódy, ktoré im pomáhajú a svoje má aj Ivana Pospiš: „Bola som testovať športovkyne pozemného hokeja. Po príchode do dopingovej stanice som vyplnila formulár so športovkyňou a opýtala som sa jej, či je schopná odovzdať požadovanú vzorku. Mnohokrát sú športovci pod stresom z odoberania vzorky moču, a preto využívam svoje pomocné metódy, aby sa športovec odreagoval a uvoľnil. Jedna taká metóda je, že športovcovi pustím studenú vodu na chodidlá. Veľmi sme sa na tom zasmiali a ani neviem ako, ale vytopila som priestor toalety. Športovkyňa odovzdala vzorku a poznamenala, že to bol funny proces. Snažím sa športovcov rozosmiať, pochopiť ich a byť k nim empatická.“
Všetci účastníci si z metropoly Francúzska odnášajú originálne zážitky, skúsenosti a kontakty, ktoré môžu neskôr využiť pri svojej práci. „Spoznala som veľa ľudí z rôznych krajín, navštívila som známe pamiatky a veľmi ma potešilo, že sme mali v Paríži Slovenský dom, kde som sa chodila odreagovať a pozdraviť našich športovcov. Za toto všetko by som chcela poďakovať Antidopingovej agentúre SR, ktorá svojou podporou a odbornou prácou vychováva dopingových komisárov aj pre významné športové podujatia, ako sú olympijské a paralympijské hry. Treba poznamenať, že aj toto je možnosť ako prezentovať Slovensko v zahraničí prostredníctvom športu,“ doplnila Ivana Pospiš.
Svoje zastúpenie bude mať Antidopingová agentúra SR aj na blížiacich sa paralympijských hrách, ktoré sa v Paríži začnú od 28. augusta. Na paralympijské hry bola vybratá Kamila Chomaničová, ktorá okrem pozície dopingovej komisárky pracuje na agentúre ako odborný pracovník pre vzdelávanie.