Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR reaguje na nepravdivé vyjadrenia k návrhu zákona o turistických trasách

| |

Bratislava, 3. apríla 2025 – Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR (ďalej len „ministerstvo“) reaguje na statusy poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Jána Horeckého a Igora Janckulíka zverejnené 2. apríla 2025 na ich facebookových profiloch v súvislosti s poslaneckým návrhom zákona o turistických trasách.

Ministerstvo sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniam, že návrh zákona poriadne nečítalo a nehľadalo riešenia na jeho podporu. Naopak, návrh bol odborne posúdený, predložený na medzirezortné pripomienkové konanie a pripomienky k nemu vzniesli nielen samotné ministerstvo, ale aj ďalšie rezorty a inštitúcie – napríklad Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo financií SR, Ministerstvo dopravy SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstvo obrany SR, Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, Lesy SR a Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.

 Ministerstvo vypracovalo 18-stranové odborné stanovisko, v ktorom podrobne identifikovalo kľúčové nedostatky návrhu. S týmto stanoviskom sa stotožnila aj Legislatívna rada vlády SR. Návrh spolu so stanoviskom bol následne predložený aj na rokovanie vlády SR.

Ministerstvo opakovane zdôrazňuje, že problematika turistických trás je dôležitá a zasluhuje si legislatívne ukotvenie. Vzhľadom na jej prierezový charakter, dotýkajúci sa viacerých oblastí verejnej správy a zložitých otázok vlastníckeho práva, však považuje za nevhodné predkladať takýto návrh formou poslaneckej iniciatívy. Ministerstvo zdôrazňuje, že k príprave tohto zákona musí predchádzať vytvorenie medzirezortnej pracovnej skupiny, v rámci ktorej sa bude viesť odborná diskusia, aby sa pripravila systémová a kvalitná právna úprava v súčinnosti so všetkými dotknutými rezortmi.

Návrh zákona, ako ho predložili poslanci za KDH, vykazuje vážne nedostatky – od rozporov s Ústavou SR, cez neprimerané zásahy do vlastníckeho práva, až po absenciu finančného krytia a metodiky na výpočet náhrad. Okrem toho zasahuje do viacerých platných právnych predpisov (napr. zákon o ochrane prírody a krajiny, zákon o lesoch), pričom ostávajú nevysporiadané zásadné pripomienky rezortov.

Ministerstvo odmieta tvrdenie, že pozmeňujúci návrh odstránil všetky výhrady. Išlo iba o drobné formálne úpravy, ktoré nijako neriešia systémové, vecné a právne problémy predloženého návrhu. Vzhľadom na uvedené nemôže ministerstvo so súčasnou podobou poslaneckého návrhu súhlasiť. Zodpovedná legislatíva v tak citlivej oblasti, akou je zásah do vlastníckeho práva, musí byť výsledkom odbornej, medziodborovej a transparentnej diskusie, nie unáhleného politického riešenia.

Ministerstvo zároveň zdôrazňuje, že napriek chýbajúcej legislatíve v oblasti turistických trás už dnes vyvíja konkrétne kroky na podporu turistiky. Pripravuje výzvy zamerané na obnovu a značenie turistických chodníkov, budovanie a rekonštrukciu útulní, osádzanie informačných panelov a navigačných prvkov, ako aj budovanie infraštruktúry – hygienických zariadení, prístreškov či odpočinkových miest. Oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu zároveň ministerstvo podporí sumou 14 miliónov eur. Ide o konkrétnu a adresnú pomoc regiónom, ktorá prispieva k rozvoju turizmu a lepšej dostupnosti prírodných krás Slovenska.