Cestovný ruch v Programovom vyhlásení vlády SR 2023 – 2027

Hlavými prioritami vlády SR v oblasti cestovného ruchu je podporiť rast jeho podielu na národnom hospodárstve ako aj nastaviť udržateľné a najmä systémové financovanie infraštruktúry tohto sektora.

Krátkodobá priorita

Vláda SR vytvorí ministerstvo cestovného ruchu a športu SR s cieľom posilnenia a zefektívnenia využívania verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu. Vytvorením samostatného rezortu zabezpečí vláda SR vyššiu mieru komplexnej podpory cestovného ruchu a športu. Prostredníctvom nástrojov štátnej politiky vytvorí podmienky pre rast športovej kultúry celej populácie obyvateľstva Slovenska, účelnú podporu a kontinuálny rozvoj mladých talentov. V oblasti cestovného ruchu významne podporí rozpoznateľnosť značky Slovensko, ako bezpečnej turistickej destinácie. Na zahraničných trhoch vytvorí priestor pre plynulý rast príjmov tohto významného sektora domáceho hospodárstva.

Vláda SR prijme Stratégiu rozvoja udržateľného cestovného ruchu 2035, ktorá určí konkrétne strategické ciele, nástroje a úlohy v cestovnom ruchu v súlade s cieľmi koncepčných dokumentov Európskej únie transformovať cestovný ruch na zelený a digitálny s dôrazom na sociálnu inklúziu.

Vláda SR zriadi Fond na podporu cestovného ruchu, ktorý bude predstavovať, podobne ako Fond na podporu športu, transparentný nástroj na dofinancovanie sektora s dôrazom na podporu udržateľnosti a zlepšovanie infraštruktúry CR.

Strednodobá priorita

Prostredníctvom vhodných legislatívnych nástrojov zabezpečí zvyšovanie kvality poskytovania služieb v sektore cestovného ruchu. Vláda SR sa zasadí o vytvorenie moderného systému kategorizácie ubytovacích zariadení, čím vytvorí možnosti kontroly kvality poskytovaných služieb a jej zvyšovania, ich štandardizáciu a merateľnosť. Týmto bude vytvorený priestor so zreteľom na komfort a bezpečnosť klienta.

Jednou z priorít vlády SR je posilnenie všetkých foriem vidieckeho a prírodného cestovného ruchu, ktoré patria k ťažiskovým formám transformácie cestovného ruchu na Slovensku. Ich zásadný prínos spočíva okrem podpory a rozvoja športu a zdravia spoločnosti, najmä v rozvoji regiónov s nízkou hustotou obyvateľstva a zamedzení tvorby nadmerného turizmu v mestách či turisticky exponovaných destináciách. Vyvinutím maximálneho úsilia pri podpore tejto formy cestovného ruchu vytvorí vláda SR možnosti udržiavania existujúcich ako aj tvorby nových pracovných miest, čím zvýši konkurencieschopnosť našej krajiny a jej jednotlivých regiónov. Zároveň posilní aktívnu medzirezortnú spoluprácu s predpokladom využitia kultúrneho potenciálu krajiny a ochrany životného prostredia.

Vláda považuje prílev zahraničných turistov za dôležitú súčasť rozvoja cestovného ruchu. Za týmto účelom bude podporovať medzinárodné letecké spojenia s významnými slovenskými letiskami. Vláda bude podporovať rozvoj súčasných medzinárodných letísk na Slovensku. 

Dlhodobá priorita

Vláda SR zavedie digitálny nástroj eVisitor, ktorý poskytne digitalizovanú evidenciu všetkých poskytovateľov ubytovacích služieb a ubytovaných, vrátane zdieľanej ekonomiky, čím vznikne digitálna platforma dostupných informácií o týchto poskytovateľoch a ubytovaných hosťoch využívajúcich ubytovacie služby v reálnom čase. Týmto vláda SR zabezpečí efektívnejší výber priamych a nepriamych daní na úrovni samosprávy a štátu, zároveň vytvorí podmienky na kontrolu kvality poskytovaných služieb a vytvorenie komplexného zdroja dát, potrebných pre plánovanie, riadenie a tvorbu ďalších nástrojov na rozvoj cestovného ruchu.

Prostredníctvom zriadeného Fondu na podporu cestovného ruchu (viď krátkodobá priorita) a za pomoci verejno-súkromných partnerstiev sa Vláda SR zasadí o tvorbu osobitných podmienok zameraných na budovanie turistických a voľnočasových atrakcií s cieľom zvýšenia atraktivity lokalít vo vybraných regiónoch Slovenska, prechádzajúcich ekonomickou transformáciou, ktoré majú rozvojový potenciál.