SMAL spring conference

Bratislava bola minulý týždeň dejiskom jarnej konferencie fínskej Asociácie cestovného ruchu SMAL

|

Počas štyroch dní malo viac ako 120 zástupcov fínskych cestovných kancelárií, tour operátorov a cestovných agentúr možnosť absolvovať krátku “ochutnávku” bratislavského a trnavského kraja. Tiež absolvovali konferenciu, počas ktorej im bolo predstavené Slovensko, ako atraktívna turistická destinácia aj pre fínskych občanov. Prvý krát v histórií Slovenska prišlo do Bratisalvy takéto množstvo fínskych špecilistov v oblasti cestovného ruchu.
Počas jarnej konferencie bol priestor aj na diskusné fórum a prednášky. Tohto výnimočného podujatia sa zúčastnil aj fínsky veľvyslanec pre Českú a Slovenskú republiku, Pasi Tuominen. „Je mi vždy veľkým potešením, keď môžem byť na Slovensku a hlavne v Bratislave. Fíni majú na Slovensko len tie najlepšie spomienky, keďže tu dvakrát zvíťazili v majstrovstvách sveta v hokeji. Preto je škoda, že tie najbližšie nebudú na Slovensku ale v Čechách, ale verím, že sa so Slovákmi stretneme práve vo finále v Prahe. Ale niekoľko slov o turizme vo Fínsku a na Slovensku. Mojou prácou je presviedčať fínov, že Slovensko je dobrou destináciou a tiež naopak. Po dnešnej konferencii, som veľmi rád, že ste mali možnosť vašu krásnu krajinu odprezentovať práve našim cestovným kanceláriám. Verím, že sa nám podarí spoločný cestovný ruch ešte posilniť,“ uviedol vo svojom príhovore veľvyslanec.
Prezidentka Asociácie cestovného ruchu SMAL, Anne-Marjut Väänänen: „Vašu krajinu považujeme za bezpečnú, čistú a krásne miesto na Zemi. Ja a moji kolegovia sa veľmi tešíme, že budeme môcť preskúmať niekoľko „klenotov“ vašej krajiny počas najbližších pár dní. Všetky tieto skúsenosti si vezmeme domov do Fínska, prezdieľame ich našim kolegom a našim obyvateľom budeme viac rozprávať o vašej krásnej krajine. Pevne verím, že sa nám podarí priniesť ešte viac fínskych turistov na Slovensko.“
Štátny tajomník ministerstva cestovného ruchu a športu SR, Marek Harbuľák: „Na ministerstve sme si za krátky čas, ktorý fungujeme, stanovili niekoľko cieľov. Jedným z nich je práve to, že zvýšime počet zahraničných návštevníkov našej krajiny. Preto sme vytvorili incomingovú platformu, ktorej cieľom je organizovať obdobné podujatia a spoločne s cestovnými kanceláriami budeme pracovať na tom, aby sme dokázali ukazovať krásy našej krajiny aj zahraničným návštevníkom. Slovensko je plné bodov záujmu, ktoré nám prídu bežné, no zahraničným návštevníkom sú nesmierne vzácne.“
„Stretnutie sa nieslo vo veľmi priateľskom duchu, milo nás prekvapil profesionálny záujem fínov o naše body záujmu a prezentovali relatívne vysokú poznateľnosť nášho prostredia. Fínski tour operátori zastupovali široké spektrum biznisu, od turistických cestovných kancelárií až po vysoko špecializované subjekty zamerané na športový či kongresový turizmus. Mám pocit, že tento fam trip prinesie postupne na Slovensko klientelu, o ktorú je vo svete všobecne vysoký záujem“, dodal M. Harbuľák.
Za výbornou organizáciou podujatia stál Roman Berkes, prezident SACKA a viceprezident Zväzu cestovného ruchu SR, a Marcela Lauková, predsedníčka Klubu incomingových cestovných kancelárií SACKA, členka fínskej Asociácie cestovného ruchu SMAL, ktorá dlhodobo s týmto bonitným a perspektívnym trhom pracuje

O fínskej Asociácii cestovného ruchu SMAL:
SMAL je konzorcium približne 160 cestovných kancelárií, tour operátorov a incomingových agentúr, ktoré presadzujú záujmy svojich členov vo vzťahoch s verejnými orgánmi, zákonodarcami, ako aj v oblasti domácich a medzinárodných organizácií. Celkový obrat členských spoločností SMAL v roku 2022 dosiahol viac ako 1,5 miliardy EUR, čo je približne 95 % celkového obratu sektora vo Fínsku. Členovia SMAL zamestnávajú doma aj v zahraničí celkovo približne 2500 ľudí.
Založená v roku 1940, medzinárodná sieť členov obchodnej asociácie teraz zahŕňa približne 120 ďalších spoločností a subjektov cestovného ruchu, ako sú dopravné spoločnosti, poskytovatelia ubytovania, domáce a zahraničné turistické úrady, vzdelávacie inštitúty cestovného ruchu, cestovní konzultanti, cestovné médiá a technologické spoločnosti.
MATKA Nordic Travel Fair, najväčšie severoeurópske podujatie cestovného ruchu, organizuje práve SMAL.